Spring navigationen over og gå direkte til indhold
tegnet grafik: Adskillige hænder rakt i vejret. Tekst ovenover: Autismeugen 2025

Autismeugen: Ufrivilligt skolefravær

Webinar: 28. marts 2025 kl. 20:00-22:00

Oplægsholder: Anja Maria Engel

Ufrivilligt skolefravær

Når skolen bliver en udfordring – veje til forståelse og nye muligheder

Hvordan kan vi bedst støtte autistiske børn og unge, der kæmper med skolevægring? Dette oplæg dykker ned i de komplekse mekanismer bag skolevægring og giver indsigt i, hvordan man gennem en helhedsorienteret og specialiseret tilgang kan skabe meningsfulde og bæredygtige løsninger. Med afsæt i både faglig viden og personlige erfaringer sætter Anja fokus på forståelse, relationer og alternative læringsveje, der kan bygge bro mellem barnet, familien og skolen. En vigtig session for både forældre og fagprofessionelle, der ønsker konkrete perspektiver og nye muligheder.

Slides fra oplægget

Om Anja Maria Engel

 

Jeg er pædagogisk afdelingsleder i et højt specialiseret behandlings- og specialundervisningstilbud til børn og unge med neuropsykiatriske diagnoser og skolevægring.

Jeg har dedikeret mit arbejdsliv til at skabe de bedste rammer for børn og unge med særlige behov. Med en baggrund som lærer og en række videreuddannelser inden for special- og socialpædagogik har jeg i over 27 år arbejdet med inklusion, vejledning og udvikling på tværs af almen- og specialområdet.

Jeg brænder for at skabe forståelse, anerkendelse og de rette betingelser for børn og unge med neuropsykiatriske diagnoser, der oplever udfordringer i skolen og livet.

Som mor til en fantastisk ung mand på 24 år med ASF, ADHD og høj begavelse har jeg også den nære erfaring med, hvad det vil sige at navigere i systemer og støtte et barn - nu ung, med særlige behov.

HUSK!

Man skal tilmelde sig for at få et link til webinaret

Flere af oplæggene bliver optaget og kan ses på Autismeforeningens YouTubekanal i playlisten "Autismeugen 2025" frem til 31. marts 2025.

Orange hjerte med Autismeforeningens logo i en lysere orange farve indeni.

Autismeugens tilbud er gratis for alle, men vi vil værdsætte ethvert bidrag, der kan støtte vores arbejde. 

Grafik af hænder rakt i vejret. Overskrift: Autismeugen 2025

Autismeugen 2025

Autismeforeningen afholder endnu en gang autismeugen med en række af spændende oplæg - og det er helt GRATIS!