Autismeugen 2025
Autismeforeningen afholder endnu en gang autismeugen med en række af spændende oplæg - og det er helt GRATIS!
Webinar: 29. marts 2025 kl. 16:00-17:30
Oplægsholder: Trine Cervin
Seksualitet er en integreret del af ethvert menneskes personlighed. Det er et basalt behov og et aspekt af det at være menneske, som ikke kan adskilles fra andre dele af livet. Det udtrykkes i den måde, vi føler, bevæger os på, rører ved andre og bliver rørt ved. Det handler lige så meget om at være sensuel som om at være seksuel.
For både børn og voksne gælder det, at udviklingen af seksualitet sker gennem de oplevelser og erfaringer, vi hver især bærer med os. Vi bliver formet af den kontekst, kultur og de sammenhænge, vi er en del af.
I løbet af en time vil jeg give en kort introduktion til, hvordan autisme og seksualitet kan påvirke hinanden, samt hvordan seksualitet influerer på tanker, følelser, handlinger og samvær – og dermed både det mentale og fysiske helbred.
Begrebet seksualitet vil igennem dagens oplæg være funderet i:
Om Trine Cervin
Siden 1999 har jeg arbejdet med pædagogisk individuel støtte til borgere i boenheder/egen bolig, undervist på specialefterskole samt i STU- og jobtræningsregi.
I foråret 2018 udgav jeg bogen "Autisme og seksualitet – Hvordan? Bogen med konkrete øvelser og eksempler", og jeg afholder faglige oplæg og pårørendeoplæg samt underviser unge med særlige læringsforudsætninger med fokus på at sikre deres seksuelle trivsel.
I samarbejde med Ligeværd afholder jeg kursusforløb for pædagoger og lærere i seksualundervisning. Målet er at fremme børn og unges seksuelle trivsel i et seksualvenligt og mangfoldigt miljø.
HUSK!
Man skal tilmelde sig for at få et link til webinaret
Flere af oplæggene bliver optaget og kan ses på Autismeforeningens YouTubekanal i playlisten "Autismeugen 2025" frem til 31. marts 2025.
Autismeforeningen afholder endnu en gang autismeugen med en række af spændende oplæg - og det er helt GRATIS!